czwartek, 4 września 2014

Budujemy PRZYTULMIANKOWOSiedem lat temu zbudowaliśmy dom Tymianka. To był bardzo piękny czas, a potem siedem pięknych, choć trudnych lat. Nie przypuszczaliśmy wtedy, że nasz dom szybko stanie zbyt ciasny dla Wzruszaczy.

To marzenie dojrzewało przez kilka lat. Marzenia lubią chować się w najbardziej nieśmiałym koniuszku serca. Siedzą tam sobie w cieple i kiełkują. Potem robi im się ciasno i trzeba je wyrwać i posadzić w słonecznym, pełnym powietrza miejscu.
Tak kiełkowało sobie PRZYTULMIANKOWO, które wreszcie znudziło się siedzeniem w zacisznym kącie, zniecierpliwiło moimi strachami i wahaniami, tupnęło nogą, wylazło na świat i wrzasnęło: BUDUJ MNIE!
Nie można sprzeciwiać marzeniu, które jest tak stanowcze, więc

BUDUJEMY PRZYTULMIANKOWO!

Dom Tymianka jest domem, w którym mieszka coraz więcej szczęśliwych zwierząt, czyli Wzruszaczy. Ten realny drewniany dom jest zbyt mały, by pomieścić choćby malutką cząstkę psich i kocich bezdomnych nieszczęść, dlatego w roku 2011 powstała Fundacja „Dom Tymianka”, która większość psich Podopiecznych umieszczała w hotelikach dla zwierząt, gdzie pod dobrą opieką czekały na własne domy. Ale i to było i jest za mało. Stale za mało wobec ciągle rosnącego koszmaru bezdomności i okrucieństwa. To trudne do pojęcia, ale pomimo ogromnej pracy coraz liczniejszych organizacji i tysięcy ludzi najlepszej woli tragedia zwierząt w Polsce się nie zmniejsza.
Nie jestem szalona ani zarozumiała i wiem, że malutki Dom Tymianka świata nie zbawi. Ale chcę zrobić dla zwierząt jeszcze więcej, niż udało mi się do tej pory.
Chcę im oddać jeszcze więcej czasu, miłości, talentu, zachwytu.
Szczególnie tym, które są najbliższe sercu: psim staruszkom.

CO TO JEST PRZYTULMIANKOWO?

Mamy duży kawałek ziemi (odziedziczony po łaskawych przodkach), który do tej pory był spokojną łąką, na której pasły się krowy sąsiadów.
Krowy zostały wyproszone, a łąka – około 3 hektarów – musi zostać ogrodzona i zagospodarowana na Przytulmiankowo. Zamieszkają tam w przyszłości Podopieczni Fundacji „Dom Tymianka” oraz te Wzruszacze wyciągane z mordowni, które z różnych względów nie mogą mieszkać w domu (a raczej z jednego powodu – niektóre psy nie tolerują psiego lub kociego towarzystwa i potrzebują własnej przestrzeni do życia).
Mieszkańcami PRZYTULMIANKOWA będą zapewne głównie duże stare, schorowane psy, którym uda się przeżyć w mordowniach lub na łańcuchach. Takie psy mają najmniejsze szanse na adopcje, są postrzegane jako najmniej „atrakcyjne”.
Staruszki typu Tamiś zgarniamy od razu do domu, więc im PRZYTULMIANKOWO nie jest potrzebne.
W ramach PRZYTULMIANKOWA powstanie także porządny Szczeniaczkowy Dom Tymczasowy i Koci Dom Tymczasowy (o tych planach napiszę osobno, bo się Wam wszystko pomiesza).
Na terenie przyszłego PRZYTULMIANKOWA rosną piękne stare drzewa, są dwa stawy, zostanie też ładnie zakrzewiony, żeby psy miały dostęp do świeżych patyczków. W planach są place zabaw i sad, bo Wzruszacze kochają zrywać owoce z drzew.

TO NIE BĘDZIE SCHRONISKO!
To będzie nadal Dom Tymianka, tylko dużo większy.
Nasze zwierzęta są i będą utrzymywane z funduszy Fundacji.
Od początku – i to się też nie zmieni – dokładamy swoje prywatne pieniądze, ale jako że nie jesteśmy specjalnie zamożni, wiele sami nie zdziałamy.
Nasz praca dla Wzruszaczy jest, była i będzie darmowa.
Teren został przekazany Fundacji bezpłatnie.

Wzruszaczy będzie tyle, iloma będziemy mogli się dobrze zaopiekować.
Pieniądze, które były do tej pory przeznaczane na hoteliki (a zdarzało się i po 10 tys. miesięcznie), będą wykorzystywane na sterylizacje wiejskich psów i kotów.
Pierwszym etapem jest OGRODZENIE PRZYTULMIANKOWA. Według naszych obliczeń, jest to około 800 mb. Po przetestowaniu na Wzruszaczach różnych opcji, wybraliśmy ogrodzenie z mocnych paneli metalowych typu Vera. Koszt paneli, słupków, śrubek, pokrętełek oraz podmurówki (podmurówka konieczna ze względu na zdolnych kopaczy) wyniesie około 40 tys. złotych.

CZY KTOŚ DOTRWAŁ DO KOŃCA TEKSTU?

JEŚLI TAK, TO BUDUJCIE WZRUSZACZOM PRZYTULMIANKOWO!

Bardzo proszę o wsparcie, prace przygotowawcze już rozpoczęliśmy, PRZYTULMIANKOWO może powstać nawet w tym roku, jeśli zdobędziemy fundusze.

BARDZO PROSZĘ, ZBUDUJMY PRZYTULMIANKOWO WSPÓLNYMI SIŁAMI!

Fundacja „Dom Tymianka”
Kołaki Kwasy 8
06-406 Opinogóra Górna

52 1090 1694 0000 0001 1684 9209


z dopiskiem: PRZYTULMIANKOWO15 komentarzy:

 1. Trzymamy kciuki za Przytulmiankowo :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Omatulu, co za przedsięwzięcie...

  OdpowiedzUsuń
 3. znaczy budujecie raj i juz ;) moj, skromny niestety, wklad nie wygasa, nie ma terminu :), ale trzeba by rozruszac znowu DAT! a ja Ci jeszcze wisze za wysylke tych jednych lapek....
  nie zapomnijcie, na placu zabaw, obowiazkowej piaskownicy :)))

  OdpowiedzUsuń
 4. Jesteście niesamowici..Dominika

  OdpowiedzUsuń
 5. Wspaniale! wpłata na "cegiełkę" od Czarnego Kota już płynie na konto :-)
  buziaki dla Was i uściski łapek dla czworonogów :-)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pozwoliłam sobie umieścić informację o budowie na moim blogu.

   Usuń
 6. Piękna inicjatywa, podziwiam:)))

  OdpowiedzUsuń
 7. Orinko, świetny pomysł, dołożę i ja swoją szydełkową cegiełkę, niebawem na Straganie dla Tymianków:)
  Tymczasem posyłam dobre energie, bo sił oprócz datków będzie Wam potrzeba, oj sporo:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Dotrwałam i to z zadowoleniem, że właściwie wydajecie kasę, a do tego własne siły i finanse. Jak mi się uda to znowu coś dorzucę.
  Pozdrówki i pogłaskanki.

  OdpowiedzUsuń
 9. I ja Mechatek też trzymam kciuki!

  OdpowiedzUsuń
 10. Może warto spróbować przez Polak Potrafi? Ostatnio, akcja zbierania pieniędzy na dom dla kóz, zakończyła się sukcesem. Jest też szansa na zainteresowanie tematem szerszego grona ludzi, a o to także chodzi, prawda?

  OdpowiedzUsuń
 11. Wspaniała wiadomość :):). Tylko jeszcze siły będzie Wam potrzeba dziesięciokrotnie więcej. Podziwiam.

  OdpowiedzUsuń
 12. jesteście niesamowici:)))powodzenia:))

  OdpowiedzUsuń
 13. Wzruszacze- cóż za nazwa- wzruszająca właśnie, jak wzruszający post :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 14. zamiesciłam info na fejsie :)

  OdpowiedzUsuń